15 let přítomnosti ONDEO/SUEZ Environnement na vodárenském trhu v České republice

 

15 let přítomnosti na trhu je již dostatečně dlouhá doba na to, aby se připomínala, a to zvláště v tak konkurenčním prostředí, jaké vodárenství v České republice z hlediska přítomnosti mezinárodních společností představuje. Toho si bylo pražské zastoupení SUEZ Environnement, tedy společnost ONDEO Services CZ, plně vědomo, a proto hledalo zajímavou příležitost, při které by toto „kulaté“ výročí vhodným způsobem připomnělo. 

Možná si některý pamětník českého vodárenství z počátku devadesátých let řekne, že Lyonnaise des Eaux začala podnikat v České republice okamžitě po pádu „železné opony“ na sklonku roku 1989. Pravdou je, že již v roce 1990 se zástupci Lyonnaise des Eaux začali o vodárenský trh v ČR zajímat a na konci roku 1991 byla založena pražská kancelář, tehdy s názvem Lyonnaise Česká republika. Nicméně první vstupy do společností, kterými byly Vodárny a kanalizace Karlovy Vary a Brněnské vodárny a kanalizace se uskutečnily až v roce 1993. A z tohoto důvodu připadlo 15. výročí právě na rok 2008. 

Pro připomenutí tohoto výročí byla nakonec vybrána akce v rámci po sobě navazujícího předsednictví Francie a České republiky v Evropské unii a zároveň probíhající francouzsko-české kulturní sezóny. Touto akcí byla výstava s názvem „Zrození Československa a Francie: společná cesta k demokratické Evropě (1914 – 1925)“, jejímiž pořadateli bylo Ministerstvo zahraničních věcí ČR ve spolupráci s ministerstvy zahraničních věcí Francie a Slovenska, a to vzhledem ke skutečnosti, že tato výstava bude v první polovině roku 2009 rovněž probíhat v Paříži a v Bratislavě. 

O prestižním charakteru této akce svědčila i přítomnost vrcholných přestavitelů všech tří zmíněných států na slavnostním zahájení výstavy v Praze v Toskánském paláci, které se uskutečnilo v pondělí 27. října. Mezi četnými hosty byl i ministr zahraničních věcí ČR, pan Karel Schwarzenberg, místopředseda vlády Slovenské republiky, pan Dušan Čaplovič, státní tajemník ministerstva obrany a bývalých spolubojovníků Francie, pan Jean-Marie Bockel a velvyslanec Francie v ČR, pan Charles Fries. 

Hlavní partnerství a sponzorství na této výstavě v Praze převzal SUEZ Environnement/ONDEO a podařilo se tak spojit dvě bezpochyby „zajímavá“ výročí – založení samostatné Československé republiky před 90 lety v roce 1918 a pomoc Francie této nově vznikající demokracii a 15 let přítomnosti vodárenského leadra SUEZ Environnement na trhu v České republice. 

To ostatně zaznělo i z úst zástupce společnosti SUEZ Environnement, generálního ředitele pro Středozemí, střední a východní Evropu, blízký a střední Východ, pana Dominique Mangin d´Ouince, během jeho vystoupení na vernisáži výstavy. Připomněl, že důležitým předpokladem pro spolupráci je opravdové partnerství, o které SUEZ Environnement během své 15leté přítomnosti na vodárenském trhu v České republice ve všech vodárenských společnostech, v nichž má svoji účast, usiloval, usiluje a do budoucna bude i nadále usilovat. 

Byla to dobrá tečka za podporou projektu, který pro SUEZ Environnement/ONDEO představoval výborný komunikační nástroj, a to nejenom z hlediska přítomnosti vrcholných přestavitelů státní správy, ale především z hlediska přítomnosti místních partnerů, tedy ředitelů vodárenských společností, starostů měst a obcí, v nichž vodárenské společnosti patřící do skupiny ONDEO v ČR provozují vodárenské a kanalizační systémy, ale také dalších přátel, kteří měli podíl na úspěšném rozvoji této skupiny. Následná slavnostní večeře uspořádaná pro tyto partnery a přátele připomenutí tohoto výročí důstojně zakončila.

ze společností: Pavel Kavka – OS